SUB 2% DINTRE PERSOANELE CU DIZABILITĂŢI DIN ROMÂNIA SE AFLĂ ÎN INSTITUŢII PUBLICE DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ

SUB 2% DINTRE PERSOANELE CU DIZABILITĂŢI DIN ROMÂNIA SE AFLĂ ÎN INSTITUŢII PUBLICE DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ
4,5% din populaţia României are dizabilităţi de diferite grade
Doar 1,66% din cele aproape 1.000.000 de persoane cu dizabilităţi din România se află în instituţii publice de asistenţă socială.
Restul sunt îngrijite de familii sau trăiesc independent, conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale.
Aproximativ 4,5 procente din populaţia României au dizabilităţi de diferite grade, iar cele mai mari rate sunt în regiunile sud-vest Oltenia, sud-Muntenia şi nord-vest.
Cele mai multe persoane cu dizabilităţi trăiesc în municipiul Bucureşti (aproape 80.000 persoane), urmat de judeţul Prahova (aproape 39.000). La polul opus se află judeţul Covasna, cu mai puțin de 7.000 de persoane cu dizabilități.
Cea mai mare pondere în rândul acestor cetăţeni o au cei cu vârsta de peste 50 de ani, relatează Radio România Actualități.
Numărul persoanelor cu handicap grav sau accentuat reprezintă aproape 90% din totalul persoanelor cu dizabilităţi din România.
Citește și:
- 21:49 - Nicolae Stanciu, verdict dur după eșecul cu Turcia: „Nu am fost la nivelul meciului”
- 20:59 - Turcia învinge România și spulberă visul Mondialului! „Tricolorii”, eliminați după un meci fără reacție
- 19:52 - Ilie Bolojan, mesaj pentru firmele din România: „Plata taxelor și păstrarea angajaților sunt cel mai mare sprijin”
- 18:48 - Spargere ca în filme la o primărie din Galați: hoții au tăiat seiful și au dispărut cu 90.000 de lei
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










