POLIȚIȘTII DE LA IMIGRĂRI AU EMIS APROAPE 5.800 DE PERMISE DE ȘEDERE DE LA ÎNCEPUTUL LUI MARTIE

POLIȚIȘTII DE LA IMIGRĂRI AU EMIS APROAPE 5.800 DE PERMISE DE ȘEDERE DE LA ÎNCEPUTUL LUI MARTIE
Alte 869 de permise de ședere au fost emise pentru beneficiarii protecției temporare
Aproximativ 5.800 de permise de ședere au fost emise de polițiștii de la Imigrări, în perioada 1-13 martie, la nivel național.
''Din totalul documentelor, cetățenilor străini le-au fost emise 4.917 permise de ședere temporară și pe termen lung și au fost înregistrate 3.660 de cereri de prelungire a dreptului de ședere, în conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență nr. 194 din 2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare'', informează un comunicat al Inspectoratului General pentru Imigrări (IGI) transmis, vineri, AGERPRES.
De asemenea, alte 869 de permise de ședere au fost emise pentru beneficiarii protecției temporare în contextul punerii în aplicare a prevederilor Directivei 2001/55/CE a Consiliului din 20 iulie 2001.
Această directivă stabilește standardele minime pentru acordarea protecției temporare în cazul unui aflux masiv de persoane strămutate și măsurile de promovare a unui echilibru între eforturile statelor membre pentru primirea acestor persoane și suportarea consecințelor acestei primiri.
AGERPRES
Citește și:
- 21:38 - Descinderi la proprietatea lui Jeffrey Epstein din New Mexico. Noi căutări de probe în ancheta privind abuzurile sexuale
- 20:49 - Teheranul atacă declarațiile Ursulei von der Leyen: „Ipocrizie” în reacția la loviturile SUA și Israel
- 20:10 - Putin i-a transmis lui Trump că Rusia nu oferă Iranului informații despre pozițiile militare americane
- 19:02 - Raport ONU: deportarea copiilor ucraineni de către Rusia ar constitui crime împotriva umanității
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











