PLICURILE SUSPECTE PRIMITE DE UNELE INSTITUȚII PUBLICE NU CONȚINEAU SUBSTANȚE PERICULOASE

PLICURILE SUSPECTE PRIMITE DE UNELE INSTITUȚII PUBLICE NU CONȚINEAU SUBSTANȚE PERICULOASE
Pentru moment, nu a fost identificat expeditorul
Potrivit Poliției Capitalei, nu s-au identificat substanţe chimice, biologice, radiologice sau explozive care să prezinte un risc pentru siguranţa persoanelor sau a mediului înconjurător.
Autoritățile anunță că plicurile suspecte primite, marți, de Biroul Electoral Central, Inspectoratul General al Poliţiei Române, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Avocatul Poporului nu conţineau substanţe periculoase.
”La data de 1 aprilie 2025, poliţiştii Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti au fost sesizaţi cu privire la primirea, prin poştă, a unor plicuri conţinând o substanţă alb-rozalie, în cadrul a patru instituţii publice. În urma unei examinări preliminare efectuate de specialişti, nu s-au identificat substanţe chimice, biologice, radiologice sau explozive care să prezinte un risc pentru siguranţa persoanelor sau a mediului înconjurător”, a precizat, miercuri, Poliţia Capitalei.
Pentru moment, nu a fost identificat expeditorul.
După descoperirea plicurilor, autoritățile au intrat în alertă și au început verificările.
Ancheta a fost preluată de Serviciul Arme Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul Poliţiei Capitalei, sub coordonarea Parchetului competent, pentru continuarea cercetărilor şi stabilirea cu exactitate a circumstanţelor evenimentului.
Citește și:
- 11:00 - Alexandra Păcuraru, protest pașnic în fața catedralei din Constanța. Mesaj de forță pentru toți românii: „Binele va ajunge întotdeauna, minciuna are picioare scurte”
- 09:23 - „Am rămas fără curent, casa putea lua foc”. Mărturia Cristela Georgescu despre noaptea anulării alegerilor
- 08:39 - Cristela Georgescu, mărturii ÎN EXCLUSIVITATE la Realitatea PLUS: Sub masca democrației este tiranie
- 08:19 - Încep interviurile la CSM cu procurorii propuși de ministrul Justiției la șefia marilor parchete
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











