PESTE 17.000 DE ROMÂNI AU BENEFICIAT ANUL TRECUT DE ASIGURĂRILE DE CĂLĂTORIE

PESTE 17.000 DE ROMÂNI AU BENEFICIAT ANUL TRECUT DE ASIGURĂRILE DE CĂLĂTORIE
O asigurare de călătorie oferă acces rapid la servicii medicale
Asta înseamnă că aproape 50 de turişti au avut în fiecare zi nevoie de sprijinul oferit de o asigurare de călătorie, arată Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR).
Companiile de asigurări au plătit în fiecare zi a anului trecut, în medie, 33.000 euro pentru a acoperi astfel de situaţii. 84% dintre despăgubirile achitate în baza poliţelor de călătorie au fost pentru servicii medicale.
Cea mai mare despăgubire plătită unui turist anul trecut de un asigurător membru al UNSAR pentru acoperirea cheltuielilor medicale a fost de aproximativ 300.000 lei.
O asigurare de călătorie oferă acces rapid la servicii medicale, acoperă costuri de anulare a călătoriei, pierderi de bagaje, întârzieri de zbor, dar, mai ales, tratamente medicale urgente în străinătate, unde costurile pot fi foarte mari.
Citește și:
- 10:19 - Podcasturile REALITATEA - Ceva-n PLUS. Dr. Corneliu Toader, dezvăluiri în premieră la Realitatea PLUS - VIDEO
- 10:08 - Exercițiul național „Miercurea sirenelor”, pe 4 martie
- 08:42 - Motivul pentru care elevii din Vrancea au ajuns în Dubai: „Nu am făcut nici plajă, nici shopping. Nu a fost vacanță!”
- 08:32 - Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții pe mai multe drumuri din țară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











