Râul Jiu acoperit de gunoaie. Hidroelectrica, obligată să ia măsuri
5 iul. 2018, 19:15
Actualizat: 5 iul. 2018, 19:15
Articol scris de Scris de Hantea Octavia
Pe raza municipiului Târgu Jiu, râul Jiu este acoperit de o cantitate mare de gunoaie. Mai exact, în zona barajului de la Vădeni, pe luciul apei se găsesc fel și fel de resturi, de la cele menajere până la ambalaje și pet-uri.
Comisarii Gărzii de Mediu Gorj s-au autosesizat și de această dată cu privire la starea în care se găsește râul Jiu. Cum cei de la Hidroelectrica, societate care administrează barajul de la Vădeni, ar trebui să curețe zona respectivă, unității i s-a pus în vedere să ia măsuri imediate. În caz contrar, spun reprezentanții Gărzii de Mediu Gorj, Hidoelectrica riscă să fie amendată.Comisarii Gărzii de Mediu Gorj au anunţat verificări la toate primăriile aflate în apropiere de râul Jiu până la limita cu județul Hunedoara. Două dintre aceste controale au vizat localitățile Turcineşti şi Schela.
Citește și:
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











