RAED ARAFAT: SALINA PRAID ESTE COMPLET INUNDATĂ. EXPERȚI EUROPENI VIN ÎN ROMÂNIA PRIN MECANISMUL UE

RAED ARAFAT: SALINA PRAID ESTE COMPLET INUNDATĂ. EXPERȚI EUROPENI VIN ÎN ROMÂNIA PRIN MECANISMUL UE
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat miercuri, după ședința de Guvern, că Salina Praid este în prezent complet inundată.
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat miercuri, după ședința de Guvern, că Salina Praid este în prezent complet inundată. Potrivit acestuia, în subteran s-au acumulat aproximativ 4 milioane de metri cubi de apă, iar intervențiile de evacuare au fost oprite, fiind depășită capacitatea de intervenție a echipelor românești.
Primele operațiuni ale ISU Harghita au început în 6 mai, iar ulterior au fost mobilizate echipe și din județele Brașov, Covasna, Mureș și Neamț, dotate cu motopompe. Cu toate acestea, volumul mare de apă a făcut imposibilă continuarea operațiunilor de salvare a salinei.
Pe 1 iunie, a fost convocată o ședință extraordinară a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, în cadrul căreia a fost aprobată solicitarea de asistență internațională prin Mecanismul de Protecție Civilă al Uniunii Europene. Premierul a susținut ideea chemării unor experți internaționali, pentru o analiză mai amplă și o a doua opinie calificată privind stabilitatea zonei.
Cererea transmisă către UE a vizat trimiterea unei echipe specializate în geotehnică, mine de sare, stabilitate structurală, impact asupra mediului și mecanica rocilor. Pe 3 iunie, opt experți din Spania, Germania, Olanda și Ungaria au participat la o videoconferință de pregătire, iar miercuri urmează să ajungă în România pentru a colabora direct cu autoritățile române.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











