Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru: Liber la mers în parc sau la picnic, dar fără locurile de joacă

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru: Liber la mers în parc sau la picnic, dar fără locurile de joacă
Ministrul Sănătății a declarat marți seară că se va putea ieși la picnic în parc, dar numai în interiorul respectivului parc, dar locurile de joacă vor rămâne închise și după 15 mai. Nelu Tătaru le recomandă autorităților locale să redeschidă parcurile, dar nu și locurile de joacă pentru copii. „Picnicurile în aer liber sunt permise dacă nu ieșim din localitate. Parcurile nu le-am închis noi. Au fost închise de autoritățile locale. Recomandarea este să le redeschidă, dar nu și locurile de joacă”, a afirmat Nelu Tătaru, marți seară, la un post tv. „Trebuie să intrăm în normalitate, dar gradual, precaut, controlat”, a mai avertizat ministrul Sănătății.
Nelu Tătaru anunță că în parcuri vor fi permise picnicurile din 15 mai, nu și accesul la locurile de joacă. Ministrul Sănătății îl contrazice astfel pe viceprimarul Capitalei, care a anunțat, tot marți, că parcurile orașului se vor deschide în întregime, inclusiv locurile de joacă.
Ministrul Sănătății a declarat marți seară că se va putea ieși la picnic în parc, dar numai în interiorul respectivului parc, dar locurile de joacă vor rămâne închise și după 15 mai. Nelu Tătaru le recomandă autorităților locale să redeschidă parcurile, dar nu și locurile de joacă pentru copii.
„Picnicurile în aer liber sunt permise dacă nu ieșim din localitate. Parcurile nu le-am închis noi. Au fost închise de autoritățile locale. Recomandarea este să le redeschidă, dar nu și locurile de joacă”, a afirmat Nelu Tătaru, marți seară, la un post tv.
„Trebuie să intrăm în normalitate, dar gradual, precaut, controlat”, a mai avertizat ministrul Sănătății.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News














