KLAUS IOHANNIS A VORBIT DESPRE RETRAGEREA CANDIDATURII PENTRU ȘEFIA NATO

KLAUS IOHANNIS A VORBIT DESPRE RETRAGEREA CANDIDATURII PENTRU ȘEFIA NATO
Liderul de la București intrase în competiție cu premierul olandez Mark Rutte
Aflat la summitul Alianței Nord-Atlantice de la Washington, preşedintele Klaus Iohannis Klaus Iohannis și-a explicat, miercuri, retragerea candidaturii pentru şefia NATO.
Liderul de la București intrase în competiție cu premierul olandez Mark Rutte.
"Au fost negocieri interesante, au fost discuţii pe care le-am purtat şi pe care le-aş clasifica ca foarte bune, deci foarte deschise, informale, au fost toate discuţiile unu la unu şi în final am decis că soarta NATO este mult mai importantă decât soarta mea politică şi înainte să existe o concluzie finală generală, am decis, în consecinţă, să mă retrag din cursă pentru a permite numirea unui secretar general NATO înainte de acest summit”, a precizat Klaus Iohannis, citat de Rador Radio România.
”Cred că este bine, câteodată, să vedem imaginea mai mare şi să acţionăm în consecinţă”, a completat şeful statului.
Klaus Iohannis și-a anunțat retragerea după ședința CSAT din 20 iunie.
Ulterior, Mark Rutte a fost numit secretar general al NATO, urmând să îl succeadă pe Jens Stoltenberg.
Citește și:
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 18:58 - Avertisment dur de la Bruxelles pentru Albania! Proiectul imobiliar legat de ginerele lui Donald Trump, în pericol să blocheze aderarea la UE
- 17:02 - Decizie dură pregătită la Bruxelles! UE vrea să interzică accesul tuturor celor care au luptat de partea Rusiei în Ucraina
- 12:50 - DNA deschide audierile în dosarul Oanei Gheorghiu și al lui Irineu Darău: acuzații grave de presiuni în achiziții
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News














