Volodimir Zelenski: Consolidarea apărării aeriene pentru Harkov este o necesitate urgentă

Volodimir Zelenski: Consolidarea apărării aeriene pentru Harkov este o necesitate urgentă
Ucraina a intrat în ziua cu numărul 772 de conflict armat
Consolidarea apărării aeriene pentru Harkov, pentru întreaga regiune Harkov, pentru regiunea Sumî şi pentru regiunile sudice este o necesitate absolut urgentă, a transmis președintele Volodimir Zelenski în discursul video de joi seară.
UPDATE 6:10 - Oficial NATO: Rusia nu are capacitatea de a lansa o nouă ofensivă de succes în această primăvară
NATO consideră, pe baza informațiilor obținute, că este puțin probabil ca Rusia să lanseze o ofensivă pe scară largă în viitorul apropiat, relatează joi European Pravda citând un oficial NATO care a vorbit sub condiția anonimatului, potrivit Kyiv Independent.
UPDATE 5:20 - Zelenski: Consolidarea apărării aeriene pentru Harkov, Sumî şi regiunile sudice este o necesitate urgentă
Ucraina are nevoie disperată de mai multă apărare antiaeriană şi este exasperată că partenerii ei nu se grăbesc să i-o furnizeze. Semn al situaţiei disperate, după ce ministrul de externe al ţării, Dmitro Kuleba, şi-a exprimat aproape direct nemulţumirea în faţa omologilor din NATO, joi seara, preşedintele Volodimir Zelenski a criticat lipsa deciziilor politice spunând că este „absolut inacceptabil”.
Citește și:
- 09:16 - România, zguduită de două cutremure, luni dimineață. Ce magnitudine au avut și unde s-au resimțit
- 09:03 - Uniunea Europeană limitează fluxul de informaţii confidenţiale către Ungaria
- 09:00 - Escrocherie cu numărul de telefon al purtătorului de cuvânt al Poliției Române!
- 08:54 - Navigația pe brațul Măcin al Dunării, închisă temporar pentru exerciții militare
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











