Vin banii pentru Stadionul Municipal Târgu Jiu
Proiectul de Hotărâre de Guvern privind finalizarea lucrărilor la Stadionul Municipal din Târgu Jiu se află în punctul de a obține avizele necesare de la ministerele de resort. Anunțul a fost făcut de către Cosmin Popescu, preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, întreaga procedură urmând a fi gata în maximum două săptămâni.
Cel mai probabil, această hotărârea ar putea fi aprobată de către Guvern în luna iulie, după calculele autorităților județene din Gorj.
Conform lui Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean Gorj, Ministerul Finanţelor ar fi avizat virarea banilor pentru executarea lucrărilor. „Am avut o discuție la Ministerul Dezvoltării și am aflat că Hotărârea de Guvern în care sunt trecute sumele necesare este pe circuitul de avizare între ministere. Am rugat miniștrii de resort să avizeze cât mai repede astfel încât dacă nu săptămâna viitoare, cealaltă să intre în ședință de Guvern și să fie aprobată”, a spus Popescu.
Pentru ca lucrările de la Stadionul Municipal din Târgu Jiu să fie finalizate, mai este nevoie de încă două milioane de euro. Urmează a se construi o pasarelă pietonală şi va fi realizată și canalizarea pluvială. Lucrările de până acum, finanțate de Compania Naţională de Investiţii, au ajuns la 20 de milioane de euro.
Citește și:
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










