Actualitate· 1 min citire

Prins în flagrant în timp ce fura energie electrică

furt_energie_bascov

furt_energie_bascov

Scris de Hantea Octavia Publicat: 25 oct. 2019, 14:28

Un bărbat în vârstă de 38 de ani, din comuna Unirea, este cercetat penal după ce joi a fost prins că se conectase ilegal la rețeaua electrică. 

Potrivit IPJ Dolj, acesta avea o instalație care îi permitea racordarea directă la rețea fără a fi înregistrată prin aparatul de măsură.„Poliţişti din cadrul Postului de Poliție Unirea, împreună cu lucrători ai companiei de electricitate au depistat în flagrant un bărbat de 38 ani, din comuna Unirea, județul Dolj, în timp ce sustrăgea energie electrică direct din rețeaua operatorului, cu o instalație electrică artizanală formată din două conductoare electrice, fără a deține contor electric”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, Cosmin Grădinaru.Pe numele bărbatului a fost deschis dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de furt de energie electrică și executarea şi folosirea de instalații electrice în scopul racordării directe la rețea.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate