MINISTERUL DEZVOLTĂRII A VIRAT PESTE 191 DE MILIOANE LEI PENTRU OBIECTIVE FINANȚATE PRIN PNRR

MINISTERUL DEZVOLTĂRII A VIRAT PESTE 191 DE MILIOANE LEI PENTRU OBIECTIVE FINANȚATE PRIN PNRR
Au fost decontate 142.429.599,59 de lei pentru 143 de proiecte
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a decontat facturi în valoare totală de 191.001.472,30 de lei pentru 189 de obiective realizate prin componentele C 5 - Valul renovării, C10 - Fondul local și C15 - Educație, din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat, marți, ministrul Cseke Attila.
Pentru Componenta C5 - Valul renovării, au fost decontate 142.429.599,59 de lei pentru 143 de proiecte care vizează creșterea eficienței energetice, reabilitarea termică, consolidarea, modernizarea și renovarea seismică a unor clădiri publice și blocuri de locuințe.
Pentru Componenta C10 - Fondul local au fost decontate 47.756.076,11 lei pentru 38 de obiective care urmăresc elaborarea și actualizarea documentațiilor de amenajare a teritoriului și de planificare urbană, precum și asigurarea infrastructurii pentru transportul verde, a precizat un comunicat de presă al MDLPA.
Alte 815.796,60 de lei au fost alocate, prin Componenta C15 - Educație, pentru construcția a opt creșe noi, moderne și prietenoase cu mediul, potrivit sursei citate.
AGERPRES
Citește și:
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










