Începe admiterea la facultate. Universitatea din Craiova a pregătit 3.000 de locuri bugetate
Universitatea din Craiova îi așteaptă, de luni, pe viitorii studenți, în data de 9 iulie demarând înscrierile la facultate. Instituția din Bănie pune la dispoziția tinerilor nu mai puțin de 2.900 de locuri la licență, 1.670 de locuri la master și 55 de locuri la doctorat, toate la buget. La „taxă” sunt disponibile nu mai puțin de 2.820 de locuri, la licență, și 1.602 locuri la master.
Potrivit rectorului Universității din Craiova, Cezar Spînu, pentru anul 2018-2019 locurile bugetate sunt cu o sută mai multe decât au fost anul trecut. „Avem, pentru anul acesta, 2.900 de locuri la licență, 1.670 la master și 55 la doctorat. Față de anul trecut sunt cu o sută de locuri mai multe, despre cele bugetate vorbind. Și la doctorat am înregistrat o creștere. Nu par multe locuri, dar ținând cont de faptul că în anul 2016 aveam 34 de locuri, creșterea este semnificativă. Așadar, la numărul de locuri stăm bine. Sperăm să fie bine și în ceea ce privește numărul studenților admiși”, a declarat Spînu.Absolvenţii liceelor din mediul rural pot opta anul acesta pentru unul dintre cele 96 de locuri licenţă-buget destinate special lor.
Citește și:
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










