Clădirea istorică a Primăriei Craiova, în reabilitare. Care este stadiul lucrărilor

Clădirea istorică a Primăriei Craiova, în reabilitare. Care este stadiul lucrărilor
Lucrările de restaurare a clădirii istorice a Primăriei municipiului Craiova au ajuns într-o nouă etapă
Lucrările de restaurare a clădirii istorice a Primăriei municipiului Craiova au ajuns într-o nouă etapă.
Potrivit unei postări a primarului Lia Olguţa Vasilescu, după ce au fost finalizate lucrările de subzidire și consolidare a structurii de rezistență, constructorul a demarat etapa în care asigură circuitele instalațiilor electrice și termice, iar tocăria de lemn a fost recondiționată.
Pe exterior, acoperișul clădirii este aproape finalizat, elementele de decor fiind restaurate.
Candelabrele și alte obiecte de interior vor fi recondiționate în ateliere specializate, în timp ce restaurarea picturilor și a ornamentelor interioare va debuta când temperaturile vor permite acest lucru.
Sursa: Realitatea de Dolj
Citește și:
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










