Campioană balcanică la matematică din Olt, „transfer“ la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti (ICHB)
Eleva Şcolii Gimnaziale „Eugen Ionescu” Slatina, Diana Ţolu, câştigătoarea medaliei de aur la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori, a ales să-şi continue cursurile, din clasa a IX-a, la Liceul Teoretic Internaţionale de Informatică Bucureşti (ICHB).
Dan Ţolu, tatăl Dianei, a declarat că fiica sa a fost ofertată de unitatea de învăţământ din Capitală, şcoala angajându-se să acopere cheltuielile elevei cu masa şi cazarea. Totodată, ea nu va trebui să achite nicio taxă la această şcoală privată.Liceul Teoretic Internațional de Informatică București a fost înființat în anul 1995 de către Lumina Instituții de Învățământ și este o instituție de învățământ privată, acreditată de către Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului și care urmează curriculum-ul național de învățământ, potrivit site-ului oficial al instituţiei de învăţământ.Diana Ţolu a făcut parte din echipa României, care a participat la cea de-a 22-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori, în perioada 19-24 iunie 2018, şi care s-a întors în ţară cu cinci medalii de aur şi una de bronz.Medalii de aur au câştigat Andrei Mărginean (cu punctaj maxim, 40 puncte), Andrei Moldovan (39 puncte), Vlad Vergelea (37 puncte), Ioana Popescu (36 puncte) şi Diana Ţolu (36 puncte), în timp ce medalia de bronz a fost câştigată de mezinul echipei, Iustinian Constantinescu (17 puncte).
Citește și:
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











