Bani pentru instituţiile de cultură din Dolj şi Gorj

Bani pentru instituţiile de cultură din Dolj şi Gorj
Guvernul a alocat suma de 190 de milioane de lei pentru 66 de teatre, opere și filarmonici
Guvernul a alocat suma de 190 de milioane de lei pentru 66 de teatre, opere și filarmonici care funcționează în subordinea a 42 de unități administrativ-teritoriale din 32 de județe din țară.
„Guvernul, prin Ministerul Dezvoltării, sprijină, din nou, instituțiile culturale de spectacole care nu primesc finanțare din bugetul național. Astfel, acestea își vor putea acoperi cheltuielile legate de asigurarea funcționării și vor putea derula investiții specifice”, a declarat Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, potrivit Mediafax.
Suma reprezintă 2% din impozitul pe venit încasat în perioada 1 august-9 decembrie 2022, pentru finanțarea instituțiilor publice de spectacole din subordinea unităților administrativ-teritoriale solicitante, respectiv teatre, opere şi filarmonici.
Vor primi bani instituții de cultură din județele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Mureș, Neamț, Prahova, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Vrancea.
Fondurile au fost repartizate în conformitate cu solicitările transmise către MDLPA de către unitățile administrativ-teritoriale în subordinea cărora funcționează instituții publice de spectacole.
Ministrul Dezvoltării susține că fondurile alocate miercuri se alătură celor aproape 270 milioane de lei prin care Ministerul a sprijinit, la sfârșitul lunii august, 65 de instituții de spectacole.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

