Marcel Ciolacu şi-a depus demisia din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor

Marcel Ciolacu şi-a depus demisia din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor
Mrcel Ciolacu a demisionat
Camera Deputaţilor se va reuni, joi, de la ora 11.00, pentru a vacanta postul de preşedinte al forului, după demisia din această funcţie a lui Marcel Ciolacu.
Potrivit deciziei Biroului permanent, plenul va vacanta şi două posturi de vicepreşedinte al Camerei, după ce Florin Roman (PNL) şi Ciprian Şerban (PSD) şi-au prezentat demisiile, notează Agerpres.
După vacantarea celor trei funcţii din Biroul permanent, plenul Camerei urmează să procedeze la numirea, prin vot secret, în posturile de vicepreşedinţi, a lui Alfred Simonis, propus din partea grupului PSD, şi a lui Lucian Bode, propus din partea grupului PNL.
Conform unor surse parlamentare, Alfred Simonis, odată numit în funcţia de vicepreşedinte al Camerei, va fi desemnat preşedinte interimar al forului legislativ.
Citește și:
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:10 - Ninel Peia, după discuțiile cu Eugen Tomac: ”Dacă are susținerea vechii coaliții, noi nu-l votăm. PACE Întâi România nu acceptă useriști vopsiți”
- 18:58 - Avertisment dur de la Bruxelles pentru Albania! Proiectul imobiliar legat de ginerele lui Donald Trump, în pericol să blocheze aderarea la UE
- 17:50 - Ediție explozivă a emisiunii „Culisele Statului Paralel”, astăzi, la 20:55. Anca Alexandrescu dezvăluie planul stabilit la Cotroceni și cum va arăta de fapt noul Guvern
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News














