Un nou Cod Galben de ploi, în Oltenia
8 iul. 2022, 10:52
Actualizat: 8 iul. 2022, 10:52

Un nou Cod Galben de ploi, în Oltenia
Articol scris de Scris de Realitatea de Craiova
Local manifestări de instabilitate atmosferică vor mai fi și sâmbătă (9 iulie) și duminică (10 iulie)
Administraţia Naţională de Metetorologie a emis o nouă avertizare Cod Galben de ploi, ce vizează mai multe zone ale ţării, printre care Oltenia.
În interval de valabilitate: 8 iulie, ora 12:00 – 8 iulie, ora 23:00, local în Oltenia, Dobrogea, sudul Banatului, sud-vestul Transilvaniei și în nord-vestul Munteniei, precum și în Carpații Meridionali vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, izolat vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor depăși 25...30 l/mp și izolat 40 l/mp.
Local manifestări de instabilitate atmosferică vor mai fi și sâmbătă (9 iulie) și duminică (10 iulie).
Citește și:
- 12:26 - Astăzi este Sâmbăta Mare. Care sunt tradițiile religioase și datinile legate de ajunul Paștelui?
- 11:30 - Sfânta Lumină de la Ierusalim ajunge sâmbătă seara și în România
- 11:26 - Moment istoric în astronautică: Artemis II a revenit cu succes pe Pământ după cea mai îndepărtată misiune umană din istorie - VIDEO
- 11:18 - Eugen Rădulescu (BNR), verdict dur pentru administrația americană: Cum să nu intuiești închiderea Strâmtorii Ormuz? Nimic nu putea fi mai previzibil
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










