În Olt a fost interzis accesul cu animale în târgurile din judeţ, ca măsură împotriva apariţiei pestei porcine
O măsură luată de autorităţi pentru a preveni apariţia unor cazuri de pestă porcină în judeţul Olt este interzicerea accesului în târguri a animalelor.
Reprezentantul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Olt, Mariana Mitroi, a declarat, marţi, în cadrul unei şedinţe la Prefectură, că în fiecare târg din judeţ există un reprezentant al instituţiei care verifică faptul că această măsură este respectată.„Noi am interzis intrarea animalelor în târguri. Am început acţiunea de săptămâna trecută. În fiecare săptămână avem câte o echipă în fiecare târg din judeţ. Nu se mai face comerţ cu animale, în niciun târg. Între persoane private se poate face comerţ cu animale, dar pe propria răspundere”, a explicat ea.La rândul său, subprefectul Radu Ioniţă a afirmat că aceste măsuri sunt luate pentru a se evita apariţia în judeţ a unor cazuri de pestă porcină.„Toate aceste măsuri sunt luate ca urmare a faptului că în Constanţa, în Tulcea, în Galaţi, Brăila, în Satu Mare, Bihor, au apărut elemente de pestă porcină. Noi încercăm ca prin măsurile pe care luăm să evităm o catastrofă economică. Din fericire, din punct de vedere sanitar, pentru oameni, nu există niciun pericol”, a afirmat Ioniţă.
Citește și:
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











