Polițiștii din Craiova au făcut uz de armamentul din dotare, sâmbătă, pentru prinderea unui șofer băut.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, Cosmin Grădinaru, a declarat că totul a început după ce polițiștii au observat un autoturism, care nu a respectat culoarea roșie a semaforului electric aflat în funcţiune, la intersecţia străzii Popa Şapcă cu strada Unirii, din Craiova.Poliţiştii au pornit în urmaryirea autoturismului, având semnalele luminoase și acustice în funcțiune, dar acesta nu a oprit.La un moment dat, conducătorul auto a abandonat mașina și a continuat deplasarea pe jos. Atunci, oamenii legii au folosit armamentul din dotare.„Polițiștii au continuat și ei urmărirea și au efectuat un foc de avertisment în plan vertical, după ce l-au somat pe bărbat să se oprescă. Ulterior s-a reușit prinderea conducătorului auto, un tânăr de 23 de ani, din Craiova, care a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o concentrație de 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat”, a declarat reprezentantul IPJ Dolj.Șoferul a fost condus la spital, însă a refuzat recoltarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. Pe numele său a fost deschis un dosar penal pentru refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.