Doi medici din Craiova au plecat să își ajute colegii din Hunedoara

Doi medici din Craiova au plecat să își ajute colegii din Hunedoara
Doi medici din municipiul Craiova au plecat în județul Hunedoara, vineri dimineață, pentru a ajuta colegii de breaslă din acest județ, acolo fiind înregistrat deja un focar de infecție cu noul virus.
Doi medici din municipiul Craiova au plecat în județul Hunedoara, vineri dimineață, pentru a ajuta colegii de breaslă din acest județ, acolo fiind înregistrat deja un focar de infecție cu noul virus.
Potrivit prefectului județului Dolj, Nicușor Roșca, a fost luată această decizie în urma unui ordin emis de Raed Arafat.
„În urma unui ordin emis de către secretarul de stat din cadrul Ministerului Sănătății, domnul Raed Arafat, doi medici din Craiova au plecat, în această dimineață, către județul Hunedoara pentru a asigura suport cadrelor medicale din acest județ”, a menționat prefectul.
Cei doi medici craioveni sunt Luciana Rotaru, medic SMURD Dolj și șefa Unității de Primire din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Craiova și Marian Diaconu de la Spitalul Militar Craiova.
Ministrul Sănătăţii a precizat că în prezent sunt trei focare de infecţie cu noul coronavirus, iar unul dintre ele este la Deva.
Foto arhivă.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:02 - Alertă meteo pentru 10 iunie! Grindină, ploi torențiale și temperaturi sufocante
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:40 - Salvare dramatică în Dâmbovița! Un bărbat a fost scos cu elicopterul din viitură după ce s-a urcat pe un excavator
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News














