ANUNȚ DE LA METEOROLOGI: COD GALBEN DE CANICULĂ ÎN BUCUREȘTI ȘI 12 JUDEȚE

ANUNȚ DE LA METEOROLOGI: COD GALBEN DE CANICULĂ ÎN BUCUREȘTI ȘI 12 JUDEȚE
Meteorologii avertizează cu privire la un nou val de caniculă, cu temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat.
Meteorologii avertizează cu privire la un nou val de caniculă, cu temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat.
Meteorologii anunţă un nou val de caniculă. ANM a emis o avertizare cod galben pentru zilele de duminică şi luni, valabilă în București și în 12 județe, inclusiv în Argeș.
Potrivit ANM, duminică şi luni, este cod galben de caniculă şi disonfort termic în Oltenia şi în cea mai mare parte a Munteniei. ”Se vor înregistra temperaturi mai ridicate decât cele normale pentru această dată, va fi caniculă şi disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) local va atinge pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi de 34…37 de grade, mai ridicate luni (29 iulie) în sudul Olteniei”, a transmis ANM.
Disconfort termic accentuat şi caniculă vor fi duminică (28 iulie) şi în Banat, Crişana, estul Munteniei, în Moldova şi pe alocuri în Transilvania, unde se vor înregistra maxime de 35…36 de grade, dar luni (29 iulie), în aceste regiuni, valorile termice nu vor mai depăși 32…33 de grade.
Codul galben de caniculă vizează județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Giurgiu, Ilfov, Mehedinți, Olt, Prahova, Teleorman, Vâlcea și municipiul București. Vremea va deveni caniculară, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități, condiții în care disconfortul termic va fi accentuat.
Temperatura maximă va fi de 35…36 de grade, iar cea minimă de 17…20 de grade. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab până la moderat.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:25 - Accident de muncă la Termocentrala Rovinari: electrician rănit grav, după o cădere de la 4 metri
- 07:47 - Panică la graniță după un nou atac cu drone al Rusiei! A fost emis Ro-Alert
- 22:13 - Dan Dungaciu, după consultările de la Cotroceni: „Nu au o soluție. Tot ce se va întâmpla va fi o improvizație”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News













