Cinci pistoale, muniţie şi cocaină, găsite în locuinţa unui tânăr din Dolj - FOTO
Patru pistoale neletale de calibrul 9 mm, un pistol neletal de calibrul 8 mm, 216 cartuşe neletale şi 15 bile din material plastic, transparent, ce conţineau cocaină au fost găsite, joi, de poliţiştii doljeni, în urma unei percheziţii pe care au desfăşurat-o la locuinţa unui tânăr în vârstă de 26 de ani, din Pieleşti.
Potrivit anchetatorilor, armele şi muniţia ar fi fost cumpărate, în cursul lunii octombrie a acestui an, din Bulgaria şi introduse în România, fără a fi declarate organelor vamale de control.„Bunurile deţinute ilegal de către tânărul de 26 de ani au fost ridicate, iar în cauză se efectueaza cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, contrabandă calificată, precum şi infracţiuni prevăzute de legea 143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri“, se arată într-un comunicat remis de IPJ Dolj.Sursa citată a adăugat că dosarul a fost înaintat, cu propunere de declinare a competenţei, către Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Craiova, unitate competentă cu soluţionarea, în vederea luării măsurilor legale.



Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News










