CEC Bank Dolj a tăiat pensiile a zeci de mii de doljeni. Liberalii doljeni au profitat de situație dar nu s-au înțeles între ei asupra subiectului

CEC Bank Dolj a tăiat pensiile a zeci de mii de doljeni. Liberalii doljeni au profitat de situație dar nu s-au înțeles între ei asupra subiectului
O eroare informatică a reprezentanților CEC Bank a stârnit reacții aprinse, miercuri, în rândul pensionarilor doljeni care primesc pensia pe card, după ce aceștia au realizat că le-au fost tăiate veniturile lunare.
O eroare informatică a reprezentanților CEC Bank a stârnit reacții aprinse, miercuri, în rândul pensionarilor doljeni care primesc pensia pe card, după ce aceștia au realizat că le-au fost tăiate veniturile lunare.
Liberalii doljeni au profitat de situație, prezentând subiectul în cadrul conferinței de presă, joi, solicitând demiterea șefului CEC Bank, filiala Dolj.Vicepreședintele PNL Dolj, Mario Oprea, a povestit cum în comuna Poiana Mare, angajata sucursalei CEC a anunțat pensionarii că PNL a tăiat pensiile.„După ce problema a fost remediată, aceasta a revenit cu o nouă informare: sunase la PSD și PSD-ul rezolvase problema”, a spus Oprea.Întâmplarea nefericită pentru PNL Dolj a fost că în timp ce șeful acestora, Ștefan Stoica, a spus că este vorba despre o greșeală a CEC-ului, Nicolae Giugea a venit cu o altă versiune, pe Facebook.„La ordinul Olguței în Dolj s-au tăiat pensiile.PSD ul lasă în urmă mine îngropate. De la instalarea guvernului Orban, Olguța tot spune că liberalii vor să taie pensiile. Ieri CEC s-a conformat acestui ordin venit de la Olguța și aproape 17.000 de oameni din Dolj au primit pensiile diminuate cu 200 de lei. Când scandalul a devenit prea mare au invocat o eroare de calcul. În realitate, pesediștii din structurile din teritoriu au ordin să boicoteze prin orice mijloace activitatea guvernului”, a scris acesta într-o postare pe Facebook.Potrivit reprezentanților CEC Dolj, problema a fost rezolvată miercuri seară. Practic, când s-au virat pensiile s-a utilizat un fișier greșit, sumele fiind la nivelul celor din august, aferent lunii noiembrie, după mărirea din septembrie.
Citește și:
- 15:13 - Ion Cristoiu șterge pe jos cu Gigi Becali: ”E un oier care a ajuns miliardar prin șmecherii” -VIDEO
- 15:11 - Ilie Bolojan, anunț despre centrala de la Iernut: „La sfârșitul anului noul grup va injecta energie în sistemul național”
- 13:54 - Luis Lazarus: ”România nu are industrie și strategie. Se împrumută. Poporul e consultat doar din patru în patru ani”-VIDEO
- 09:28 - Ana Maria Păcuraru, interviu în exclusivitate din inima Chinei. Oficial chinez: ”Beijingul nu-și dorește război”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News














