Antrenorul bulgar Ivailo Petev a debutat cu o victorie pe banca tehnică a echipei Universitatea Craiova, 1-0 (1-0) cu Dinamo, duminică, pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, în etapa a 16-a a Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marian Danciu (5), din centrarea lui Nicuşor Bancu.

Universitatea a mai avut o ocazie mare de gol, prin Elvir Koljic (17), singur cu portarul sloven Adnan Golubovic.

Dinamo a ratat două ocazii mari în acelaşi minut (34), însă portarul Laurenţiu Popescu a intervenit foarte bine la şuturile lui Hakim Abdallah şi Lamine Ghezali.

Dinamo a marcat în min. 85, prin portughezul Goncalo Gregorio, dar golul a fost anulat de arbitrajul video, pentru henţ comis de Hakim Abdallah.

Jocul a fost întrerupt circa patru minute în repriza secundă (min. 53-57) din cauza torţelor aruncate pe teren de galeria echipei gazdă.

Universitatea venea după patru etape consecutive fără victorie, două egaluri şi două eşecuri.

Dinamo a ajuns la zece etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi şapte înfrângeri.

Dinamo nu a mai învins-o pe Universitatea Craiova din data de 15 decembrie 2018 (3-0, triplă Mattia Montini). Au urmat opt victorii ale Universităţii (inclusiv cea de duminică), Dinamo marcând doar două goluri şi primind 22.

AGERPRES

Articolul precedentVolei masculin: Arcada Galaţi s-a calificat în premieră în grupele Ligii Campionilor