După eșecul cu FC Argeș, din campionat, Universitatea Craiova a câștigat în Cupa României. Oltenii s-au impus cu 2-0 în deplasarea cu Hermannstadt.

Elevii lui Mirel Rădoi eu început meciul „așezat”, iar Vătăjelu a deschis scorul în minutul 12, din centrarea lui Martic. Peste doar 4 minute, sibienii au nimerit bara, prin Alhassan, după o acțiune superbă.

Craiovenii nu au mai forțat și au primit un penalty în minutul 87, când Markovic a scăpat singur cu portarul, după o greșeală a fundașilor sibieni.

Portarul împrumutat de la CFR Cluj, Letica, „i-a luat picioarele” atacantului oltenilor și arbitrul a arătat punctul cu var, iar Găman a transformat cu siguranță.

Universitatea Craiova venea după şapte meciuri consecutive cu gol primit, toate în campionat.

Hermannstadt: Letica – Butean, Stoica, Antoche, Opruț – Răuță, Alhassan – Petrescu, Năstăsie, Popescu – Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Găman, Mitrea – Martic, Mateiu, Nistor, Vătăjelu – Cîmpanu, Rivaldinho, Roguljic
Antrenor: Mirel Rădoi

SURSĂ: DIGISPORT

Articolul precedentROMÂNIA SUVERANĂ | Oamenii s-au săturat, după 33 de ani, de promisiuni deșarte