Partida dintre Hermannstadt și U Craiova 1948 s-a încheiat cu victoria sibienilor, scor 1-0, în ultima etapă din sezonul regular al Ligii 1, anunță DigiSport.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 nu și-a asigurat prezența în play-off, în contextul în care și Sepsi a pierdut pe Arena Națională. Astfel, confruntarea directă va desemna echipa care va completa play-off-ul Ligii 1. În ceea ce îi privește pe sibieni, trupa lui Măldărășanu intră în play-out cu 16 puncte.

În minutul 4, oltenii au fost aproape de gol la un șut al lui Ganea. Sibienii au dat replica doar câteva minute mai târziu, când Iancu a lovit transversala porții lui Gurău.

Tot Ganea putea deschide scorul în minutul 14, însă portarul Letica a fost pe fază și a reușit să rețină.

Sibienii au cerut penalty în minutul 20, după un duel între Călin Popescu și Radu Negru, însă Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue.

Oltenii au lovit și ei bara în minutul 42, când Bahassa a șutat puternic din interiorul careului. Până la finalul primului act, sibienii au mai irosit două ocazii mari de gol.

Repriza secundă a început cu o ocazie mare a elevilor lui Măldărășanu. Iancu a centrat de la colțul terenului, iar șutul lui Mino Sota a fost respins foarte bine de Gurău.

Apoi, oltenii au nimerit încă o dată bara lui Letica, cu șutul lui Piccolomo de la distanță.

Autogolul oltenilor a venit în minutul 69, după o centrare a lui Balaure și o respingere greșită a lui Henriques, care nu i-a dat nicio șansă lui Gurău.

Pe final, sibienii puteau marca din nou, dar portarul celor de la U Craiova 1948 a avut o intevenție foarte bună și a respins.

Articolul precedentDezvăluiri explozive despre dosarul Petrom: Cine plătește pentru JAFUL național – Demersurile Dianei Șoșoacă