Craiova: O tânără, la volan cu 119 km/h

Craiova: O tânără, la volan cu 119 km/h
Tânăra nu mai poate conduce autovehicule pentru următoarele trei luni
O tânără în vârstă de 23 de ani, din Craiova, a rămas fără permisul de conducere şi s-a ales cu o amendă usturătoare după ce a fost înregistrată de aparatul radar în timp ce conducea un autoturism pe strada Henry Ford, din municipiul Craiova, cu viteza de 119 km/h.
Tânăra nu mai poate conduce autovehicule pentru următoarele trei luni.
„Tânăra a fost sancționată contravențional, conform prevederilor O.U.G. nr.195/2002 Rep., fiind dispusă și măsura complementară de suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile”, transmite IPJ Dolj.
În urma unei acţiuni desfăşurate de poliţiştii doljeni, vineri, în doar trei ore, au fost legitimate și verificate peste 230 de persoane, fiind controlate și 132 de autovehicule.
Pentru abaterile constatate, au fost aplicate 93 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 20.280 de lei. Dintre acestea, 51 de sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea regimul legal de viteză, 4 pentru depășiri neregulamentare și 38 pentru alte abateri.
Totodată, au fost reținute 15 permise de conducere și a fost retras un certificat de înmatriculare.
Sursa: Realitatea de Dolj
Citește și:
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News











