Partida dintre Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, după un meci extrem de spectaculos, scrie Digisport.

Prima ocazie importantă a partidei le aparține oltenilor, în minutul 13. Koljic a trimis cu capul spre poartă, dar Niczuly a reușit o paradă frumoasă și a păstrat scorul neschimbat.

Scorul a fost deschis în minutul 17 de Sepsi, când poziția lui Fofana a fost suspectă de ofsaid. Mitrea a executat o lovitură liberă, Pigliacelli a respins greșit balonul, iar Fofana s-a înălțat și a trimis cu capul în poartă.

Câteva minute mai târziu, Koljic a avut șansa să restabilească egalitatea, Bancu i-a pasat foarte bine în fața porții, dar atacantul bosniac a trimis în bară.

Cu toate acestea, oltenii au reușit să egaleze în minutul 33, atunci când Nicușor Bancu a centrat, iar Gustavo a reluat cu capul în poarta lui Niczuly.

La finalul primei reprize, Gustavo i-a pasat foarte bine lui Andrei Ivan care a scăpat singur cu portarul. Acesta a preferat să îi paseze în stânga lui Koljic, dar este blocat de Ninaj și irosește o șansă imensă.

Oltenii au irosit încă o ocazie bună în minutul 50. Andrei Ivan a șutat puțin pe lângă poartă din interiorul careului.

Sepsi putea trece în avantaj în minutul 68, atunci când Luckassen a șutat cu stângul. Pigliacelli a intuit bine și a reușit să prindă balonul.

După o intervenție a lui Ninaj asupra lui Ivan, centralul partidei a dictat lovitură de la unsprezece metri. Cel care a executat-o a fost Gustavo, dar Niczuly a făcut o paradă și a parat șutul brazilianului.

În clasamentul din Liga 1, Universitatea Craiova se află pe locul șase, cu 13 puncte, iar Sepsi ocupă locul 13, cu un total de șapte puncte.