Universitatea Craiova a câștigat meciul din Bănie, contra celor de la Hermannstadt, scor 1-0, grație reușitei lui Alexandru Cicâldău, din lovitură liberă, scrie DIGISPORT.

Oltenii au avut șansa de a se desprinde, dar nu au făcut-o, astfel că au tremurat pe final. Matricardi a fost aproape de golul egalizator, în minutele de prelungiri, spre disperarea lui Marinos Ouzounidis. Sibienii au încercat să joace la fel cum au făcut și cu FCSB și au vrut măcar un punct din Bănie. Oltenii au forțat să înscrie repede, dar nu au reușit. A făcut-o Cicâldău, în minutul 33, atunci când juveții au beneficiat de o lovitură liberă, de la marginea careului mare.

În minutul 63, oltenii puteau face 2-0 la o gafă a lui Figueiredo, dar portarul s-a revanșat printr-o paradă extraordinară în minutul 70 la lovitura de cap a lui Marius Constantin. Bucuria oltenilor putea fi estompată total pe final, în prelungiri, atunci când Matricardi a fost aproape de golul egalizator. Pigliacelli a avut un reflex de zile mari, apoi tot el a mai respins o minge și punctele au intrat în contul echipei din Bănie.