SCM Craiova a învins cu 85-69 (25-16,13-17,21-17,25-19) pe CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru runda a 19-a, a primului tur al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Formația craioveană, cu 6 jucători americani în lot, a practicat un joc extrem de agresiv, care i-a încurcat pe jucătorii lui Florin Nini.

Oltenii au avut un start excelent de partidă, ratând o singură încercare din acțiune în primele trei minute și conduceau cu 9-2, Ciotlăuș oprind pentru moment seria vizitatorilor, dar Țîbîrnă a refăcut ecartul de trei posesii, 11-4. Diferența a scăzut la patru puncte 13-9, dar Craiova s-a dus iar la 8 puncte, scor 17-9. Oaspeții au continuat să se distanțeze și s-au desprins la 24-10, apoi 25-12. pentru ca la finalul primului sfert să conducă cu 25-16, cu 3 coșuri marcate de la distanță. din cinci încercări.

Brewton a reușit să modifice situația de pe tabelă de la linia de fault, dar Olisemeka și Hawley au replicat pentru Craiova, iar avansul oaspeților era de 11 puncte, 29-18. Ciotlăuș a marcat apoi pentru Galați, dar Franklin și Qualls au ținut echipa din Craiova la o diferență de patru posesii în față, 33-22, pentru ca la jumătatea sfertului scorul să devină 33-28. CSM Galați a ratat în primă fază posibilitatea de a se apropia la o singură posesie, Sturanovic punând capăt, cu o pivotare din fața lui Olisemeka, unei perioade de trei minute fără coș marcat de vreuna dintre echipe. Brewton și-a împărțit perechea de libere și ecartul s-a redus la două puncte, 33-31. Hawley a întrerupt seria de minute fără punct înscris de craioveni, iar la pauză s-a intrat cu 38-33 în favoarea oltenilor, tripla lui Qualls fiind ultimul coș al reprizei.

Galațiul a început sfertul trei cu cu un run de 6-0 și Galbreath a punctat pentru 39-38, fiind pentru prima dată când gazdele conduceau în acest meci. Qualls și Robinson au replicat, acesta din urmă de la distanță, iar prin reușita lui Hawley se ajungea la 45-41 pentru Craiova. Sturanovic a pus două puncte ușoare cu panoul. Același pivot al gazdelor a finalizat o acțiune și Masters a încercat să-și readucă echipa la conducere, dar a ratat de la distanță și apoi Qualls a fost faultat pe încercarea din spatele arcului de cerc, transformându-și două libere, 48-45. Craiova s-a dus la cel mult 9 în finalul sfertului, scorul după 30 de minute fiind 59-50.

Olisemeka a urcat ecartul la peste 10 puncte, 61-50, iar după trei minute scurse din sfertul al patrulea scorul a ajuns la 65-52 pentru Craiova. CSM Galați a tăiat puțin din avansul adversarilor, 67-57, însă Olisemeka a răspuns cu cinci puncte la rând și oltenii aveau din nou 15 în față, scor 72-57. Craiovenii s-au impus în cele din urmă cu 85-69.

SCM U Craiova ajunge la 10 victorii și 4 înfrângeri, în vreme ce Galațiul are doar 5 victorii și 14 meciuri pierdute. Cele două formații o să se întâlnească și în semifinalele Cupei României, marți, 15 februarie, de la ora 20.00, la turneu final ce o să fie găzduit de Craiova.

Pentru CSM Galați au marcat: Millon 2 p, Stan 2 p, Ciotlăuș 13 p, Sturanovic 12 p, Ferguson-Masters 15 p, Brewton 7 p, Galbreath Jr 11p, Azaria 2p. Au mai jucat: Pesic, Vlad, Gherman.

Pentru SCM U Craiova au marcat: Joshua Hawley -18 puncte, Michael Qualls și Peter Olisemeka – cu câte 17 puncte, Wyatt -9, Vîrnă -7, Robinson -5, Țînbîrnă -4, Gavriloiaia -3, Franklin jr. -3, Voinescu -2.